نحوه ی محاسبه قیمت مروارید و مروری بر قیمت انواع آن

مروارید نوعی گوهر ارزشمند کمیاب به شمار می‌رود. به طور کلی، مروارید به دو نوع طبیعی و پرورشی تقسیم می‌شود. ارزیابی مروارید در موارد جزئی تر نیز مورد بررسی قرار می گیرد . قیمت مروارید بنا به عوامل بسیاری سنجیده می‌شود. ما در این مقاله مروری بر نحوه محاسبه قیمت مروارید و همچنین، قیمت انواع آن خواهیم داشت.

۱۳۹۹ يکشنبه ۵ بهمن
5928 بازدید
نحوه ی محاسبه قیمت مروارید و مروری بر قیمت انواع آن

مروارید نوعی گوهر ارزشمند کمیاب به شمار می‌رود که در انواع طلاها مثل گردنبند طلای زنانه، نیم ست طلا، سرویس طلا، انگشتر طلای زنانه و ... استفاده میشود. به طور کلی، مروارید به دو نوع طبیعی و پرورشی تقسیم می‌شود. ارزیابی مروارید در موارد جزئی تر نیز مورد بررسی قرار می گیرد . قیمت مروارید بنا به عوامل بسیاری سنجیده می‌شود. ما در این مقاله مروری بر نحوه محاسبه قیمت مروارید و همچنین، قیمت انواع آن خواهیم داشت.

 

مروارید چیست؟

مروارید تنها جواهر ارزشمند یافت شده در موجودات زنده اعم از نرم تنان آب‌ شیرین و شور به شمار می‌رود. علیرغم آنکه مروارید طبیعی دلخواه و مورد علاقه بسیاری از افراد مصرف کننده طلا و جواهر بوده، ولیکن، جدا از مقوله محاسبه قیمت ، مروارید به ندرت در طبیعت یافت می ‎شود. به همین دلیل، مصرف کنندگان غالباً خواستار خریداری جواهرات دارای مروارید پرورشی هستند.
قابل ذکر است که برخلاف تصور عامه، مروارید پرورشی مروارید تقلبی نیست. مروارید های پرورشی حاصل تلاش کارشناس متبحر و مجرب می باشند که از طبیعت بهره گرفته و آن ها را تولید می کنند . کشت مروارید شامل شرایط خاصی می باشد که از جمله ی آن می توان به مراقبت های ویژه در تولید مروارید اشاره کرد .
با این حال، بدیهی است که مروارید طی سالیان متمادی توانسته است جذابیت غیرقابل انکاری برای جواهرات به ارمغان بیاورد. علاوه بر این، مروارید به عنوان سنگ متولدین خرداد ماه هم شناخته می شود  و میتوانند دستبند طلا و یا گردنبند طلا و حتی انگشتر طلا با مروارید را خریداری نمایند.

 

نحوه محاسبه قیمت مروارید

مهم‌ترین عامل ارزیابی و قیمت گذاری مروارید پرورشی و یا طبیعی بودن آن است. پرورش یافتن مروارید در آب شیرین و یا شور دلالت بر ارزندگی کم‌تر و یا بیشتر این نوع گوهر نیست. با این وجود، مروارید طبیعی بسیار گرانقیمت‌تر از مروارید پرورشی می‌باشند .
به طور کلی، مروارید بر اساس ابعاد و اندازه، شکل، رنگ، ضخامت ، قطر، کیفیت سطحی و میزان درخشش آن ارزیابی و قیمت گذاری می‌شود.

قیمت مروارید

مروری بر قیمت انواع مروارید

ما با مطالعه بخش زیر در خواهیم یافت که مروارید با توجه به منطقه پرورش آن از قیمت متغیر برخوردار است.

 

▪ مروارید دریای جنوبی چین

واقعیت این است که مروارید دریای جنوبی چین گرانقیمت‌ترین نوع از این گوهر ارزشمند محسوب می‌گردد. علاوه بر این، مروارید دریای جنوبی چین بزرگ‌ترین نوع این جواهر گرانبها به شمار می‌رود. با این وجود، شما قادر خواهید بود یک رشته مروارید اصل از دریای جنوبی چین را به قیمت 1000 دلار تا بیش از 100000 دلار خریداری نمائید.
این تغییر قیمت نه چندان جزئی متعلق به قیمت مروارید دریای جنوبی چین است.

 

▪ مروارید تاهیتی

مروارید تاهیتی را می‌توان به شگفت انگیزترین و به نوعی، عجیب ‌ترین گونه مروارید نسبت داد. این نوع مروارید به رنگ سیاه است. در واقع، مروارید تاهیتی به دلیل نحوه به دست آوردن از کمیاب‌ترین انواع گونه این گوهر گرانبها به شمار می‌رود. بنابراین، جای تعجب ندارد اگر قیمت آن به طرز غیر قابل باوری روزافزون باشد.
قیمت یک رشته مروارید تاهیتی ممکن است از 500 دلار تا بیش از 25000 دلار متغیر باشد. حال آنکه قیمت مروارید مذکور باز هم تحت تاثیر برخی عوامل مهم اعم از ابعاد، قطر و کیفیت سطح آن متغیر خواهد بود.

 

▪ مروارید آکویا

ممکن است تا به حال ده‌ها بار عنوان مروارید آکویا به گوشتان خورده باشد. این نوع مروارید یک نوع مروارید پرورش یافته به شمار می رود . در واقع، مروارید آکویا نخستین نوع مروارید پرورشی در سراسر دنیا محسوب می‌گردد.
در اصل، مروارید آکویا مروارید دوار، سفید و کلاسیک شمرده می‌شود. همواره قیمت مروارید آکویا مورد بحث و بررسی قرار دارد. چه بسا آنکه مروارید آکویا پرمصرف‌ترین نوع از این گوهر کمیاب به شمار می‌رود.
قیمت یک رشته از این نوع مروارید ممکن است از 300 دلار تا بیش از 10000 دلار متغیر باشد.

 

▪ مروارید آب شیرین

به طور عمده، مروارید های آب شیرین گستره متنوعی از انواع این گوهر ارزنده را در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند . بنابراین، شما قادر خواهید بود شاهد انواع مروارید در ابعاد، اشکال و رنگ‌های متفاوت باشید. با این حال، تصور می‌شود که مروارید آب شیرین بیشترین شباهت ظاهری را به مروارید آکویا داشته باشد. این در حالی است که قیمت مروارید آب شیرین نسبت به مروارید آکویا کم‌تر ارزیابی می‌شود.
قیمت یک رشته مروارید آب شیرین ممکن است از 50 دلار تا 2000 دلار متغیر باشد.
ما هرگز قادر به انکار افزایش قیمت مروارید نخواهیم بود. اما، این موضوع مانع از یافتن مروارید با رده قیمتی ایده آل نمی‌شود. شما می‌توانید این گوهر ارزشمند را در هر رده قیمتی بیابید. در واقع، قیمت مروارید به عوامل متعدد بستگی دارد. بنابراین، اگر شما خواستار گونه خاص از انواع مروارید نیستید و یا وجود چندین لکه جزئی بر روی سطح آن برایتان قابل تحمل است، می‌توانید یک رشته مروارید با قیمت مناسب خریداری نمائید.

نیم ست مروارید

 

آیا با خریداری مروارید می توانیم سرمایه گذاری کنیم ؟

 

ارزش مروارید با گذشت زمان نه تنها حفظ گشته بلکه قابل افزایش نیز می باشد . هر چه مروارید باکیفیت‌تر باشد، بادوام‌تر خواهد بود. به همین دلیل، جواهرات مروارید نشان قدیمی از ارزش فوق العاده بالایی برخوردار هستند. شما علاوه بر اینکه با خریداری جواهرات مروارید نشان قادر به سرمایه گذاری خواهید بود ، بلکه می توانید آن ها را برای نسل آینده ی خود نیز بر جای بگذارید.
با وجود آنکه قیمت یک رشته مروارید گاهی اوقات بسیار زیاد می باشد ، ولیکن، نیازی نیست حتماً ده‌ها دلار برای خریداری آن صرف کنید.
بهتر است بدانید که هرچه رشته مروارید بلندتر باشد، ارزش پرداخت آن بیشتر است. چه بسا، کیفیت آن با کیفیت رشته مروارید کوتاه‌تر یکسان باشد. بنابراین، ممکن است بخواهید به جای یک گردنبند بلند از یک گردنبد چوکر استقبال کنید و قیمت مروارید را بنا به بودجه خودتان تعیین کنید.

سرمایه گذاری با خرید مروارید

 

منبع: https://www.gemsociety.org/article/pearl-jewelry-and-gemstone-information/

 

 

دیگر مطالب مرتبط در فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر تانیاگلد:

مروری بر جدیدترین انواع سرویس طلا 2021

مروری بر مهم‌ترین ترندهای نیمست طلا

رزگلد چه رنگی است؟

 

 

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»