طلای 18 عیار یعنی چه؟

طلای 18 عیار یکی از انواع طلا به لحاظ عیار می‌باشد. طلای 18 عیار معمولا دارای 75 درصد طلای خالص و 25 درصد سایر فلزات است. این نوع طلا در قیاس با طلای 24 عیار طرفدار بیشتری دارد. چرا که مقاومت آن بیشتر بوده و هزینه پرداخت در قبال خریداری کم‌تر است.

۱۳۹۹ دوشنبه ۶ بهمن
568 بازدید
طلای 18 عیار یعنی چه؟

طلای 18 عیار یکی از انواع طلا به لحاظ عیار می‌باشد. در کشور ما اکثر طلاها مثل گردنبند طلا، انگشتر طلا، نیم ست طلا، سرویس طلا و... معمولا از طلای 18 عیار ساخته شده اند.طلای 18 عیار معمولا دارای 75 درصد طلای خالص و 25 درصد سایر فلزات است. این نوع طلا در قیاس با طلای 24 عیار طرفدار بیشتری دارد. چرا که مقاومت آن بیشتر بوده و هزینه پرداخت در قبال خریداری کم‌تر است.

 

طلای 18 عیار

 

همواره انتخاب طلای 18 عیار در قیاس با طلای 24 عیار مورد بحث و بررسی قرار می گیرد ، با این حال کارشناسان اطمینان دارند که طلای 18 عیار تعادل ایده آلی از دو المان پایداری و خلوص ارائه داده، ولیکن، برخی افراد همچنان در تشخیص و بعلاوه، انتخاب آن تردید دارند. بنابراین، ما در ادامه قصد داریم مروری بر نوع آلیاژ به کار رفته در این محصول داشته باشیم و سپس، ارزیابی کنیم که چگونه می توانیم از انتخاب خود در مورد این جواهرات و محصولات دارای عیار بالاتر و یا پایین‌تر مطمئن شویم .

 

چه میزان طلا در جواهرات 18 عیار به کار رفته است؟

به طور کلی، عیار طلا مقیاس اندازه گیری فلز ارزنده به کار رفته در قطعه ساخته شده از سوی صنایع طلا و جواهرسازی می‌باشد. بنابراین، طلا و جواهر 18 عیار بدان معناست که 18 قسمت از قطعه مد نظر طلا بوده و 6 قسمت دیگر از سایر فلزات تشکیل شده است. حال آنکه ما در خواهیم یافت که  هر قطعه از طلا و جواهر از یک مجموعه 24 عیاری تشکیل شده ، که شامل طلا و یا سایر فلزات می‌باشد.
طلای 18 عیار بر اساس درصد متشکل از 75 درصد طلا (حاصل تقسیم 18 بر 24) و همچنین، 25 درصد سایر فلزات همانند روی، مس، نیکل و... است.
حال، چرا برخی افراد به سراغ طلا و جواهر 18 عیار می‌روند؟ همواره این پرسش میان مصرف کنندگان رواج داشته است. دلیل این امر را می‌توان به میزان پایداری و سختی محصولات 18 عیار نسبت داد. جالب است بدانید که استفاده 25 درصدی از سایر فلزات باعث شده تا این نوع طلا از سختی و مقاومت بالاتری نسبت به طلای کامل برخوردار باشد. این در حالی است که طلای 24 عیار در قیاس با سایر انواع طلای دارای عیار پایین‌تر نرم‌تر می‌باشد.

 

مزایای طلای 18 عیار در مقایسه با طلای 10 و 14 عیار

مزایای طلای 18 عیار

طلا 18 عیار در قیاس با سایر انواع طلا همانند طلای 10 و 14 عیار از مزایای بارز و مشخصی برخوردار است.
به عنوان مثال، هر چه میزان استفاده از سایر فلزات در طلا و جواهرات کم‌تر باشد، احتمال بروز واکنش آلرژیک به آن کم‌تر است. بنابراین، می‌توان گفت استفاده از برخی فلزات همانند نیکل احتمال بروز واکنش آلرژیک را افزایش می‌دهد. این واکنش آلرژیک معمولاً به صورت بثورات پوستی بروز می‌یابد. به عبارت دیگر، هر چه طلا خالص‌تر باشد، سلامت مصرف کننده بیشتر خواهد بود.
مزیت دیگر خریداری طلای 18 عیار آن است که رنگ این نوع محصول در مقایسه با سایر انواع طلا همانند طلای 10 و 14 عیار بیشتر به طلای خالص نزدیک است. انتظار می‌رود که هر چه میزان عیار طلا و جواهر پایین‌تر باشد، رنگ زردِ آن بی روح‌تر و کم جان‌تر جلوه یابد.
این موضوع کاملا یک موضوع بدیهی است. طلای 10 عیار متشکل از تنها 41.7 درصد طلا می‌باشد. این بدان معناست که شما قطعه‌ای را خریداری خواهید کرد که غالباً متشکل از سایر فلزات است. بنابراین، انتظار داشتن رنگ زرد پررنگ از چنین محصولی تقریباً بعید به نظر می‌رسد.

 

قیاس طلای 22 و 18 عیار

مقایسه عیار طلا

 

طلای دارای عیار بالاتر از 18 خالص‌تر است. رنگ طلای عیار بالاتر معمولاً بیش تر به زردی می زند و قیمت بالاتری را نیز دارا می باشد. به عنوان مثال، طلای 22 عیار بسیار نرم‌تر بوده و با سرعت بیشتری خراش برمی‌دارد.
به همین علت، ما به شما توصیه می‌کنیم پیش از آنکه سراغ طلای عیار بالا بروید، کمی درنگ کنید. به خصوص اگر قرار است به طور مداوم از طلا و جواهراتتان استفاده کنید. در صورت آنکه استفاده شما از طلا و جواهرات روزانه است، از طلای دارای عیار پایین‌تر استفاده نمائید. این نوع طلا بادوام‌تر بوده و با سرعت پایین‌تر ساییده شده و خراش برمی‌دارد.

 

 

منبع:https://www.jewelrynotes.com/what-is-18-karat-gold/

 

 

دیگر مطالب مرتبط در فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر تانیاگلد:

مروری بر جدیدترین انواع سرویس طلا 2021

مروری بر مهم‌ترین ترندهای نیمست طلا

نحوه ی محاسبه قیمت مروارید و مروری بر قیمت انواع آن

 

 

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»