مهم‌ترین تفاوت طلا و جواهر

بسیاری از افراد به طور ناخودآگاه سعی بر آن دارند تا دو  واژه طلا و جواهر را در کنار همدیگر و در قالب یک عبارت به کار ببرند. بیشتر آنان شاید اطلاعی درباره تفاوت طلا و جواهر نداشته باشند. علیرغم آنکه طلا و جواهر تقریباً مکمل یکدیگر هستند، اما، تفاوت آن‌ها غیر قابل اجتناب است .

۱۳۹۹ چهارشنبه ۸ بهمن
393 بازدید
 مهم‌ترین تفاوت طلا و جواهر

بسیاری از افراد به طور ناخودآگاه سعی بر آن دارند هنگام صحبت از انواع طلاها مثل گوشواره طلا، گردنبند طلا زنانه، نیم ست طلا و ...، دو واژه طلا و جواهر را در کنار همدیگر و در قالب یک عبارت به کار ببرند. بیشتر آنان شاید اطلاعی درباره تفاوت طلا و جواهر نداشته باشند. علیرغم آنکه طلا و جواهر تقریباً مکمل یکدیگر هستند، اما، تفاوت آن‌ها غیر قابل اجتناب است .

 

فرق بین طلا و جواهر

مروری بر تفاوت طلا و جواهر؛ آیا طلا و جواهر با یکدیگر فرق دارند؟

امروز بسیاری از افراد سعی بر آن دارند تا دو واژه طلا و جواهر را با هم و در کنار همدیگر به کار ببرند. علیرغم آنکه اکثریت افراد بر این باور هستند که طلا و جواهر هیچ تفاوت مشخصی ندارند، ولیکن، طلا و جواهر از یک مشخصه بارز برخوردار هستند. مهم‌ترین تفاوت طلا و جواهر را می‌توان در قالب تعاریف این دو واژه بیان نمود.

آیا طلا و جواهر با یکدیگر فرق دارند؟

تفاوت طلا و جواهر در چیست؟

مهم‌ترین تفاوت طلا و جواهر را می‌توان در تعاریف هر یک از واژه‌های مذکور دانست.
تفاوت طلا با جواهر در این است که طلا با توجه به عیار آن متشکل از درصد مشخص از فلز طلا و بعلاوه، سایر فلزات می‌باشد. در مقابل، مهم‌ترین مشخصه بارز جواهر آن است که با سنگ قیمتی طراحی و ساخته می‌شود.
به طور کلی، جواهر متشکل از سنگ طبیعی، ماده رسوبی و معدنی است. جواهرسازان معمولاً طی فرآیندی سنگ طبیعی، مواد رسوبی و یا معدنی را برش داده، تراشیده و پس از صیقل دادن آن را بر روی آلیاژ مورد نظر نصب می‌نمایند. بدیهی است که جلوه آلیاژ با سنگ دوچندان خواهد شد.
فرآیند به دست آوردن سنگ چندان آسان نیست. ابتدا سنگ از زمین استخراج می کنند ، تراش و صیقل داده تا سپس برای نصب روی فلز و بعلاوه، فروش جواهر آماده ‌شود. شما قادر نخواهید بود همیشه سنگ را به طور معمول بر روی فلز نصب کنید. گاهی اوقات سنگ برای یافتن جلوه زیباتر درمان می‌شود. به عنوان مثال، برخی از انواع سنگ نظیر زوئیزیت قهوه‌ای رنگ برای تولید نگین تانزانیت آبی رنگ در معرض حرارت بالا قرار می‌گیرد. در این راستا، سنگ زمرد غالباً با رزین، روغن و یا موم طی فرآیندی تصفیه شده تا نواقص سطحی روی آن کم‌تر به چشم بیاید. این موضوع احتمالاً بزرگ‌ترین تفاوت طلا و جواهر به شمار می رود. چه بسا، دشواری فرآیند طراحی و ساخت طلا به اندازه جواهر نباشد. طراحی و ساخت جواهر نیازمند زمان، دقت و ظرافت بیشتری خواهد بود.
قابل ذکر است که سنگ جواهرات دو نوع متفاوت اتمی و اصل را دارا می باشد . بدیهی است که ارزش هر یک از انواع سنگ های اتمی با اصل بسیار زیاد است . با این حال، ارزش کم‌تر و یا بیشتر سنگ اتمی و یا اصل دال بر جواهر بودن کالا نیست. به عبارت دیگر، شما قادر خواهید بود بلافاصله پس از مشاهده سنگ بر روی زیورآلات آن را جواهر بنامید.

طلا و جواهر

 

معرفی انواع سنگ قیمتی و نیمه قیمتی؛ به سراغ کدام جواهرات برویم؟

همچنان برخی افراد حین خریداری جواهرات سردرگم هستند. آنان معمولاً اطلاعات پیش پا افتاده‌ای درباره انواع سنگ به کار رفته در جواهرات دارند. و این موضوع تا حدود زیادی باعث شده تا آنان به سراغ جواهرات نروند و یا حین خریداری آن دچار تردید شوند.
با این وجود، اطلاعات این بخش از مقاله تفاوت طلا و جواهر ممکن است شما را تا حدی از سردرگمی رها نماید.
به طور سنتی، انواع سنگ از لحاظ ارزش به دو دسته قیمتی و نیمه قیمتی تقسیم می‌شود. این در حالی است که سنگ قیمتی کلاً متشکل از پنج نوع سنگ الماس، آمیتیست، زمرد، یاقوت و یاقوت کبود می‌باشد. بنابراین، پنج نوع سنگ فوق در رسته گرانقیمت‌ترین انواع سنگ به شمار می‌روند.
نکته قابل توجه این است که چهار نوع سنگ از انواع سنگ قیمتی من جمله الماس، زمرد، یاقوت و یاقوت کبود باز هم در قیاس با سایر انواع سنگ گرانقیمت‌تر هستند.
استفاده از سنگ آمیتیست بسیار رایج بوده و معادن آن در آمریکای جنوبی می باشد .
به صورت کلی برای قیمت گذاری بر روی جواهرات به یک کارشناس متبحر احتیاج دارید ولی در صورت اطمینان نداشتن به کارشناسان به گالری طلا و جواهر مراجعه کنید که با استفاده از رفرنس ها و مرجع های معتبر قیمت گذاری طلا و جواهر انجام دهند .

 

تفاوت طلا و جواهر

 

سنگ باید بر روی چه عیار طلای نصب ‌گردد؟

علیرغم آنکه تفاوت طلا و جواهر بارز است، ولیکن، مکمل بودن این دو با یکدیگر یک مسئله غیر قابل اجتناب به شمار می‌رود. تفاوت طلا و جواهر دیگر در اینجا کاربردی ندارد. زیرا جواهرسازان اجباراً باید به فلز طلا روی بیاورند تا سنگ را بر روی آن پیاده کنند.
حال، مهم‌ترین پرسش اینجا مطرح شده است که به سراغ جواهرات چند عیار برویم. به عبارت دیگر، طلا برای طراحی و ساخت جواهرات باید دارای چه عیاری باشد.
طلای زرد 18 عیار و همچنین، پلاتین دو فلز بسیار خوب در برای نصب جواهرات به شمار می‌روند. با این حال، امکان دارد شما بخواهید طلای سفید 18 عیار را خریداری نمائید. حال آنکه رنگ طلای سفید 18 عیار چندان مورد علاقه همه افراد نیست.

 

منبع:
https://gem-a.com/gem-hub/gem-knowledge/buying-guide-gemstone-jewellery

https://jewelry.lovetoknow.com/Gem_Stone_Jewelry

 

 

دیگر مطالب مرتبط در فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر تانیاگلد:

مروری بر جدیدترین انواع سرویس طلا 2021

مروری بر مهم‌ترین ترندهای نیمست طلا

طلای 18 عیار یعنی چه؟

 

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»