نحوه ی پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا ؛ چگونه می توان اثر خراشیدگی را از روی طلا پاک کرد؟

امروزه طلا و جواهر در انواع گسترده‌ی از لحاظ انعطاف پذیری، خمش و عیار ارائه و عرضه می‌ گردد . شما قادر خواهید بود از انواع طلا و جواهر بنا به مصرف روزانه و یا غیر روزانه استفاده کنید. حال، پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا و جواهر به مهم‌ترین مسئله روز تبدیل شده است.

۱۳۹۹ شنبه ۱۱ بهمن
491 بازدید
نحوه ی پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا ؛ چگونه می توان اثر خراشیدگی را از روی طلا پاک کرد؟

امروزه طلا و جواهر در انواع گسترده‌ی از لحاظ انعطاف پذیری، خمش و عیار ارائه و عرضه می‌ گردد. شما قادر خواهید بود از انواع طلا و جواهر بنا به مصرف روزانه و یا غیر روزانه استفاده کنید. حال، پاک کردن اثر خراشیدگی از روی انگشتر طلا، دستبند طلا، گردنبند طلا، گوشواره طلا و... به مهم‌ترین مسئله روز تبدیل شده است.

 از بین بردن خراشیدگی  طلا

‌ایجاد اثر خراشیدگی؛ دردسر همیشگی مصرف روزانه ی طلا

یکی از مهم‌ترین مشکلات استفاده ی مداوم از طلا ایجاد آثار خراشیدگی بر روی این نوع فلز می باشد. قابلیت انعطاف پذیری و خمش فلز طلا احتمال خراشیدگی بر روی آن را افزایش می‌دهد. حال آنکه مصرف روزانه طلا و جواهر دارای عیار بالاتر به دلیل انعطاف پذیری بیش تر ممکن است باعث بروز مشکل در حفظ و نگهداری آن شود . بنابراین، پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا به مسئله‌ای حائز اهمیت تبدیل شده است.
در این متن، ما به دو موضوع انواع روش پرداخت طلا و پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا می پردازیم .

 

چگونه طلا را در خانه پرداخت کنیم؟

پرداخت طلا د ر منزل

امروزه استفاده روزانه از طلا سبب ایجاد یک سری مشکلات از جمله خراشیدگی می شود. با این وجود، ما قادر نخواهیم بود به دلیل کوچک‌ترین نقص وارده بر طلا راهی گالری های طلا و جواهر شده و متحمل پرداخت هزینه گزاف گردیم. بنابراین، آسان‌ترین روش پولیش و پرداخت کاری طلا و جواهر در خانه استفاده از پارچه تمیز کردن و پرداخت کاری طلا می باشد .
شما قادر خواهید بود پارچه تمیز کردن و پرداخت کاری طلا را در بسیاری از فروشگاه‌های معتبر خریداری نمائید.
توجه داشته باشید که روش فوق ممکن است به پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا بیانجامد. اما، این روش به احتمال بسیار بالا قادر به پاک کردن آثار جزئی و کوچک خراشیدگی از روی طلا می باشد. در صورت آنکه آثار خراشیدگی روی طلا چندان جزئی نباشد، بهتر است اجرای پولیش و پرداخت کاری طلا و جواهر را به یک کارشناس ماهر بسپارید.

 

مراحل پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا در خانه

مراحل پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا در خانه

مراحل ذیل به شما در پولیش و پرداخت کاری طلا و جواهر در خانه کمک موثری خواهد کرد.
✓ پیش از مصرف پارچه تمیز کردن و پرداخت کاری طلا، از پاک بودن آن اطمینان حاصل نمائید. در صورت لزوم، شما قادر خواهید بود طلا و جواهرات را با استفاده از دستمال خیسانده شده در آب و صابون تمیز کنید.
✓ پس از آنکه قطعه مورد نظرتان را تمیز نمودید، آن را خشک کنید. حال، با استفاده از پارچه تمیز کردن و پرداخت کاری طلا به صیقل دادن آن مشغول شوید تا دوباره از نو بدرخشد.
✓ در صورت آنکه قطعه مد نظرتان دارای سنگ قیمتی بوده، به هیچ عنوان آن را با پارچه تمیز کردن و پرداخت کاری طلا صیقل ندهید. این امر ممکن است به جواهر شما آسیب برساند.

 

چگونه کارشناسان به پولیش و پرداخت کاری طلا و جواهر می‌پردازند؟

گاهی اوقات امکان دارد پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا توسط شما به مرحله اجرا نرسد. چه بسا، تعداد آثار خراشیدگی بسیار بالا باشد که نتوان به پولیش و پرداخت کاری همه آن‌ها رسیدگی کرد. بعلاوه آنکه، عمیق بودن آثار خراشیدگی امکان صیقل دادن آن‌ها را در خانه تا حدود زیادی کاهش خواهد داد.
به طور عمده، طلاسازان از مواد صیقل دهنده موثرتر در قیاس با پارچه تمیز کردن و پرداخت کاری طلا استفاده می‌نمایند. بدیهی است که تاثیر مواد صیقل دهنده آنان قابل قیاس با روش خانگی نیست. بنابراین، می‌توان گفت طلا و جواهر از سوی طلاسازان بسیار موثرتر است.

 

چطور از ایجاد خراشیدگی بر روی طلا و جواهر جلوگیری کنیم؟

پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا چندان آسان نیست. بنابراین، بهترین راه حل آن است که از طلا و جواهر در برابر هرگونه صدمه و ضربه محافظت نمائید. به عبارت دیگر، بهترین راه حل برای پیشگیری از ایجاد خراشیدگی بر روی طلا و جواهر حفظ و نگهداری آن است.

 

▪ طلا و جواهر عیار پایین بخرید!

طلا در شمار فلزات نرم دسته بندی می‌شود.
قابل ذکر است که هر چه عیار طلا بالاتر باشد، انعطاف پذیری و یا خمش پذیری آن بیشتر خواهد بود. در مقابل، طلا و جواهر عیار پایین از استحکام بالاتری برخوردار هستند. چرا که طلا و جواهر عیار پایین متشکل از میزان طلای کم‌تر می‌باشد.
برای مثال می توان به طلای ۱۸ عیار اشاره کرد، این نوع فلز ترکیب مناسبی از استحکام و عیار می باشد

 

▪ طلا و جواهر انعطاف پذیرتر را کم‌تر بپوشید!

شما قادر خواهید بود یک طلا و جواهر را بر اساس میزان انعطاف پذیری، خمش پذیری و یا خراشیدگی آن استفاده نمائید. به عنوان مثال، اگر شما از طلا و جواهر دارای عیار بالا برخوردار هستید، از آن‌ها در برخی مناسبت های خاص استفاده نمائید.
اگر طلا و جواهر خود را به صورت روزانه می پوشید، بهتر است از طلای عیار پایین استفاده کنید. چرا که احتمال خراشیدگی بر روی آن کم تر است .

در صورت آنکه قصد دارید به یک مراسم رسمی خاص بروید، از طلا و جواهر عیار بالاتر استفاده کنید.
این موضوع باعث می‌شود تا شما به مراحل اجرایی پاک کردن اثر خراشیدگی از روی طلا نرسید.

 

منبع: https://www.jewelrynotes.com/how-to-remove-scratches-from-gold-jewelry/

 

دیگر مطالب مرتبط در فروشگاه اینترنتی طلا و جواهر تانیاگلد:

مروری بر جدیدترین انواع سرویس طلا 2021

مروری بر مهم‌ترین ترندهای نیمست طلا

طلای 18 عیار یعنی چه؟

 

 

«با ذکر منبع، کپی این مطلب بلامانع است»